Jak powstają dobre treści video?

Ten tekst powstał z myślą o osobach, które rozpoczynają współpracę z producentami contentu video i często, rzucone na „niezbadane wody”, zderzają się z rzeczywistością, która potrafi zaskoczyć. Mówię tu w szczególności o działach marketingu i promocji, które przy mniejszych produkcjach nie korzystają z agencji kreatywnych. Często ich pierwszy kontakt ze światem produkcji video jest trudnym doświadczeniem. Zupełnie nieświadomie popełniają wiele błędów i niestety ponoszą ich konsekwencje. Dlatego aby uniknąć rozczarowań, niepotrzebnie wydanych budżetów, wylanych łez, zbędnych nerwów i fuckupów, opiszę pokrótce, jak wyglądać powinna dobra organizacja produkcji treści video w modelu, gdzie uczestnikami są klient i producent.
Proces powstawania treści video można podzielić na trzy istotne etapy:
I. Przedprodukcyjny
II. Produkcyjny
III. Postprodukcyjny

Część I ­- czyli jak się do tego zabrać?

Zanim wykonasz jakikolwiek telefon, by zapytać, ile to będzie kosztowało, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

 1. Jaki jest cel filmu i kim jest jego odbiorca?

 2. Jaki mam budżet na całą produkcję? Warto także zastanowić się w tym miejscu, jak będzie wyglądała dystrybucja przygotowanych treści. Nie wystarczy bowiem zrobić dobre video, jeszcze trzeba z nim dotrzeć do pożądanego odbiorcy. Zasięgi organiczne mogą nie wystarczyć, dlatego koszty dotarcia warto wziąć pod uwagę już na tym etapie.

 3. W jakich kanałach komunikacji video będzie publikowane? Każda platforma ma swoje charakterystyczne formaty. I tak na przykład długość filmu zależna będzie od tego, czy chcesz publikować na Facebooku, Youtubie czy Instagramie. Istnieją serwisy, w których trzeba zdecydować także o orientacji poziomej czy pionowej. Te elementy muszą być ustalone już na etapie planowania.

 4. Co ma się znaleźć w scenariuszu? Przygotuj brief, który będzie uwzględniał treść filmu, ilość osób w nim występujących, lokalizacje itd. Na tym etapie poszukaj referencji dla producenta, żeby pokazać mu, jaka estetyka Cię interesuje, jaki efekt chcesz uzyskać, ewentualnie jakie konkretne efekty mają pojawić się finalnie.

Teraz, gdy znasz cel filmu, wiesz do kogo go kierujesz, masz plan dystrybucji, znasz przybliżony budżet, ustaliłeś koncept filmu, który udokumentowałeś referencjami – możesz śmiało spotkać się z wybranym producentem.


Tak przygotowane spotkanie to solidny fundament udanej produkcji video.

Część II – pora zacząć działać

Podczas spotkania z wybranym producentem przedstaw swój pomysł oraz przybliżony budżet, jakim dysponujesz. Z mojego doświadczenia wynika, że często klient oczekuje efektów, których po prostu nie da się zrealizować przy posiadanym budżecie. Zatem gdy przedstawisz producentowi scenariusz z szacunkowym budżetem, ten będzie mógł już na początku przedstawić Ci realne możliwości i zaproponować alternatywne rozwiązania. 

Odpowiedzialny producent nie podejmie się realizacji zlecenia, jeśli w ustalonym budżecie nie jest w stanie wyprodukować filmu, jakiego oczekuje klient.

Kiedy klient i producent przedyskutowali koncepcję filmu i wiedzą, jakie środki finansowe mają zabezpieczone, mogą spokojnie zagłębić się w szczegóły i omówić dokładnie scenariusz pod kątem:

OBRAZU:

 • co lub kto będzie tematem filmu oraz gdzie będą realizowane zdjęcia

TREŚCI:

 • jaka ma być warstwa merytoryczna oraz jaki efekt ma wywołać film u widza

DŹWIĘKU:

 • ilu bohaterów pojawi się w warstwie dźwiękowej, jaka muzyka będzie potrzebna, czy planowane jest nagranie lektora lub innej osoby itd.

ELEMENTÓW GRAFICZNYCH:

 • Jakie będą: grafika, animacje, przebitki, podpisy, logotypy itp.

Jakie koszty składają się na produkcję video?

Poniżej przedstawię za co płacimy realizując produkcję video. Podczas rozmów z producentem ZAWSZE poproś o szczegółową wycenę, abyś widział, za co płacisz.

SPRZĘT DO REJESTRACJI OBRAZU, czyli KAMERA / OBIEKTYWY / STATYW. W zależności od scenariusza może być potrzeba użycia kilku kamer, obiektywów, statywów czy innych stabilizatorów do kamery.

OŚWIETLENIE. Światło to bardzo ważny element produkcji, ponieważ od niego zależy estetyka obrazu. Ilość i rodzaj potrzebnego światła zależy od koncepcji filmu, miejsca, w którym filmujemy oraz efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać.

DŹWIĘK. Widz często wybaczy niedociągnięcia obrazu, ale nie dźwięku. Koszty tej pozycji będą się różniły w zależności od tego:

 • Ile osób jednocześnie występuje w filmie. Przy kilku osobach niezbędna będzie obecność na planie dźwiękowca.
 • Czy będziemy potrzebowali rejestrować dźwięk bezprzewodowo?
 • Czy rejestrujemy tylko głos, czy także konkretne odgłosy otoczenia?
 • Czy produkcja wymaga nagrania lektorskiego?

POSTPRODUKCJA FILMU, czyli montaż i udźwiękowienie. Montaż wyceniany jest w zależności od złożoności konkretnego filmu. Można spotkać się ze stawką godzinową lub jedną stawką za cały projekt.

 • Postprodukcja to nie tylko montaż obrazów. To także udźwiękowienie filmu – dodanie muzyki, która wymaga płatnej licencji.

KOSZTY DODATKOWE. Te wynikają bezpośrednio z koncepcji filmu. Przykładowo mogą to być:

 • zdjęcia lotnicze
 • opłata za konkretne lokalizacje, w których powstaje film
 • złożone grafiki oraz animacje

Część III. Wszystko nagrane i co teraz?

Dużo już zostało zrobione, lecz pozostał ostatni, bardzo istotny etap – montaż całości. To właśnie w jego trakcie powstaje film.

Ten proces można podzielić na trzy etapy:

 1. Montaż offline – jest to wersja filmu, w której zestawione są ze sobą surowe ujęcia w docelowej kolejności. Chodzi o to, by ustalić merytoryczny szkielet filmu, na którym montażysta będzie dalej pracował.
 2. Montaż online –  czyli już docelowy montaż, gdzie dodawane są przebitki, dźwięk, odpowiednie przejścia i inne zabiegi, które mają uatrakcyjnić film. Na sam koniec obraz poddawany jest korekcji kolorystycznej. Na tym etapie nie wprowadza się już istotnych zmian, które mogą wpłynąć na strukturę filmu.
 3. Grafika i animacje. Po zaakceptowaniu wersji online dodajemy grafiki, napisy czy animacje oraz czołówkę i tyłówkę filmu, którą należy wcześniej dokładnie ustalić z producentem.

Montaż jest bardzo czasochłonnym i złożonym procesem, dlatego ważne jest, aby działać według przygotowanego scenariusza i zachować poszczególne etapy produkcji. Jeżeli klient i producent wiedzą, w jakim kierunku zmierzają i jak ma wyglądać docelowe dzieło, montaż przebiegnie sprawnie i bez niespodzianek.   

Natomiast jeżeli już na etapie koncepcji filmu będą niejasności, klient nie do końca będzie wiedział, czego dokładnie chce, a producent co ma robić, finał może być niezadowalający dla obu stron.

Jeżeli uważasz, że ten tekst jest wartościowy, podziel się nim, udostępniając go. Skomentuj, dopytaj, wyraź swoją opinię lub po prostu napisz poniżej o swoich doświadczeniach w tym temacie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *