Jak stworzyć swoje pierwsze video

Planujesz nagrać swoje pierwsze video i opublikować je w sieci społecznościowej ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Poniżej zebrałem kilka praktycznych porad, które pomogą Ci zrobić ten pierwszy krok w nieznane.

Zakładam, że jeśli czytasz ten tekst, dawno temu zdecydowałeś, że komunikacja video jest Ci potrzebna w rozwoju firmy czy budowaniu twojej osobistej marki. Jesteś przekonany, że masz coś ciekawego do przekazania światu! Co więcej, czujesz się z tym dobrze i masz już listę tematów, które wykorzystasz w swoich filmach. Piszę  o tym dlatego, że format video to tylko narzędzie do przekazywania treści, zatem ważniejsze od formy w jakiej chcesz się zaprezentować jest to co chcesz powiedzieć. Niech tam myśl przyświeca Ci zawsze zanim naciśniesz czerwony guzik na swojej kamerze video. Jednak oprócz chęci i motywacji  do sukcesu potrzebnych jest jeszcze kilka elementów. O tym przeczytasz poniżej.

Jak dobrze przygotować treści do nagrania?

Internet pełen jest  przeróżnych treści video, jeżeli chcesz z nimi konkurować, dobrze byś  mówił krótko i na temat. W portalach społecznościowych 1 minuta to naprawdę sporo czasu, czasu którego widz ma niewiele. Warto o tym pamiętać jeszcze przed przygotowaniem materiałów do nagrania.

Ale do rzeczy. Na początek ustal cel swojego filmu. Zastanów się co będziesz mówił, po co i do kogo celujesz? Jaki format chcesz przygotować. Czy będzie to: recenzja lub relacja, pigułka wiedzy, zaproszenie lub rekomendacja, zajawka do materiału opublikowanego na przykład na Youtubie itp.

Jeśli wiesz już  po co chcesz mówić, do kogo i w jakiej formie przygotujesz nagranie, możesz skupić się na samej treści. Zakładając, że twoje nagranie ma mieć około minuty, podziel sobie to co chcesz powiedzieć na krótkie części. Na przykład na cztery 25 sekundowe bloki. Rozpisz to na kartce, tak aby nic się nie powtarzało. Teraz możesz przeczytać to na głos i zobaczyć czy mieścisz się w założonym czasie.

Zrób sobie próbę generalną

Jeżeli wszystko gra, materiał jest ciekawy, jest wartościową esencją, a do tego dobrze podzieloną i zamkniętą w krótkich dobrze przyswajalnych blokach, możesz udać się na próbę generalną! Pora przejrzeć się w lustrze. Serio, stań przed lustrem i zacznij mówić. Zobacz jak wyglądasz, czy nie machasz za dużo rękoma, nie robisz dziwnych min itp. Powtarzaj wszystko tyle razy, aż poczujesz się swobodnie i zyskasz pewność siebie.

Teraz nagranie, to już zwykła formalność. No może trochę przesadziłem, ale faktem jest, że najtrudniejsze masz już za sobą. Kiedy jesteś dobrze przygotowany nagranie pójdzie Ci bezboleśnie, albo prawie bezboleśnie. Zatem do dzieła!

Jak dobrze wypaść przed kamerą

Obowiązuje Cię efekt pierwszego wrażenia. Podobnie jak w realnym świecie podczas spotkania oko w oko, jesteś oceniany przez innych. Co warto wiedzieć, ocena ta jest podświadoma. Wedle tej zasady czasem wystarczy nawet kilka pierwszych sekund by przypisać komuś cechy pozytywne lub negatywne. Koniecznie zapoznaj się z tym psychologicznym mechanizmem.

Możesz być zaskoczony, że twój widz ocenia Cię nie tylko po tym co mówisz, lecz przede wszystkim po tym jak wyglądasz, w jakim kontekście Cię widzi itp. Zadbaj więc o całościowy i spójny przekaz twojego materiału. Aby widz docenił twój profesjonalizm oraz przypisał ci atrybut eksperta, ubierz się adekwatnie do tego co mówisz, wybierz tło adekwatne do tego jak chcesz być postrzegany.

Cisza na planie, kamera, akcja!

Czym nagrywać? Na początek użyj tego co masz w domu, najlepsza kamera to ta, którą masz pod ręką. Oczywiście warto w perspektywie zainwestować w odpowiedni sprzęt do filmowania, jednak jeżeli miałbym Ci coś rekomendować, to na najpierw zainwestuj w mikrofon krawatowy i dwie podstawowe lampy, aby Cię było dobrze widać i dobrze słychać.

Poniżej przykładowy sprzęt. Lampy o temperaturze barwowej 5500 K (stopni kelwina) oraz podstawowy mikrofon plus przejściówka do smartfona, jeśli to jest twoja podstawowa kamera. To jest totalne minimum.

Teraz masz już wszystko co trzeba, by nagrać swoje pierwsze video. Na starcie rób to 1:1, a początek i koniec filmu przytnij używając prostego narzędzia online. Na przykład tego PRZYCINACZ VIDEO. Rzecz jasna film to także oprawa graficzna, kolorystyka i bardziej złożone formy, ale do tego niezbędna jest choćby podstawowa wiedza montażowa i opanowanie specjalnie dedykowanego montażowi oprogramowania. To już kolejny etap, który czeka na Ciebie, ale o tym w innym tekście.

Podsumowanie i do dzieła

Jeśli jeszcze nie zniechęciłeś się do tego, aby nagrać swój pierwszy film i jesteś przekonany, że masz światu coś ciekawego do przekazania, to działaj i ciesz się możliwościami jakie daje dzisiaj Internet, sieci społecznościowe oraz technologie rejestracji obrazu i dźwięku.

Jednak zanim to zrobisz pamiętaj:

 

  • ustal cel filmu

  • zastanów się co i do kogo chcesz mówić

  • napisz tekst i podziel go na części

  • zrób próbę generalną

  • pamiętaj o efekcie pierwszego wrażenia

  • zadbaj o dobry dźwięk i światło

  • nagrywaj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *